Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny czyli nie taki diabeł straszny…

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? A może lepiej wybudować dom?

W zależności od Twoich preferencji musisz wiedzieć, że te dwa kredyty nieco się różnią.

Kredyt na zakup nieruchomości mieszkalnej to kredyt hipoteczny natomiast kredyt na budowę domu czy mieszkania (np. budowanego przez dewelopera) jest kredytem budowlano-hipotecznym.

Różnią się od siebie przede wszystkim tym, że pierwszy jest zazwyczaj wypłacany jednorazowo zaś drugi w miarę postępu prac budowlanych – w transzach.

Istotne – szczególnie dla Ciebie – jako osoby, która kredyt będzie spłacać – jest fakt, że  w przypadku budowy, bank wymaga raty kapitałowej dopiero po tzw. okresie karencji, który przeważnie trwa do wypłaty ostatniej transzy. Do tej pory natomiast bank będzie pobierał jedynie odsetki od kredytu.

Celem kredytu hipotecznego może być zakup mieszkania czy domu z rynku wtórnego (z drugiej ręki), działki budowlanej, mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego (np. od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej), dokończenie budowy, przebudowę czy remont.

Bez względu na to, jaki jest cel Twojego kredytu mieszkaniowego, bank zawsze będzie wymagał wkładu własnego. Często od posiadanych środków własnych, które zamierzasz przeznaczyć na swój cel, zależy marża kredytu. Aktualnie wymagany wkład własny wynosi 20% wartości inwestycji, lecz część banków dopuszcza zainwestowanie jedynie 10%, przy jednoczesnym ubezpieczeniu brakującego wkładu własnego.

Na cenę kredytu hipotecznego wpływ ma aktualny WIBOR, który jest wartością zmienną oraz marża banku, będąca wartością stałą przez cały okres trwania umowy.

Kredyt na zakup lub budowę nieruchomości jest zwykle długoletnim zobowiązaniem i wiąże się – oprócz konieczności regularnego spłacania rat – z wieloma kosztami okołokredytowymi. Istotne jest zatem dokładne zapoznanie się z ofertą poszczególnych banków, ich porównanie a następnie uwzględnienie  tych wydatków w domowym budżecie.

Bez wątpienia kredyty hipoteczne należą do najtańszych źródeł finansowania, jakich udzielają banki, jako że ich przeznaczeniem jest zaspokojenie celu mieszkaniowego. Ponadto bank posiada przynajmniej jedno zabezpieczenie kredytu – na hipotece nieruchomości.

Dla wielu osób przerażająca jest ilość formularzy do wypełnienia a także dokumentów, które należy dołączyć do wniosku kredytowego. W istocie od prawidłowego przygotowania dokumentów i ich kompletności często zależy okres oczekiwania na decyzję kredytową. Dlatego warto dołożyć staranności by dokumenty były należycie przygotowane. Lista dokumentów jest zróżnicowana ze względu na cel finansowania, źródło dochodów, przedmiot zabezpieczenia itp.

Cały proces kredytowym trwa przeważnie od około trzech do sześciu tygodni (zależnie od banku) lecz liczy się go od dnia wpływu kompletnego wniosku. Warto jest więc znaleźć odpowiednią osobę, z doświadczeniem w branży kredytów, która pomoże przejść przez cały proces bez poczucia zmarnowanego czasu, wyjaśni wszelkie wątpliwości, pomoże dobrać najkorzystniejszą ofertę -zwłaszcza że oferowana pomoc eksperta jest całkowicie bezpłatna.